Problem z masą ciała? Rozwiązanie jest jedno – wizyta u dietetyka

0
108
5/5 - (1 vote)

Dietetyk (Poznań), zanim ustali jadłospis wykonuje analizę składu ciała i przeprowadza wywiad z pacjentem. Rozmowa ma na celu poznanie stylu życiu, potrzeb i oczekiwań, jak też przyzwyczajeń żywieniowych danej osoby. Profesjonalne podejście do redukcji wagi ciała skraca proces odchudzania.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Dobry dietetyk w gabinecie dietetycznym wykonuje badanie nowoczesnym analizatorem składu ciała, który służy do pomiaru masy ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej. Jest to proste badanie. Pacjent wchodzi na wagę, trzymając w dłoniach uchwyty analizatora. Dzięki analizie dietetyk kliniczny ma wiedzę na temat wagi ciała, przemiany metabolicznej, ilości tłuszczu trzewnego oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej, beztłuszczowej masy ciała, jak też wody w organizmie. Do badania należy się odpowiednio przygotować.

Dzień wcześniej oraz w dniu wizyty nie wykonuje się intensywnego wysiłku fizycznego i unika spożywania mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Dwie godziny przed pomiarem nie należy nic jeść i pić, a najlepiej przyjść do gabinetu na czczo. Przestrzeganie tych zasad to konieczność, by uzyskać dokładniejszy wynik badania. Analiza jest bezpieczna, dlatego może być przeprowadzana u kobiet w ciąży i matek karmiących oraz u osób z metalowymi implantami i wszczepionym rozrusznikiem serca.

Redukcja masy ciała – dietetyk (Poznań)

Redukcja masy ciała jest procesem, obejmującym zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Wymaga zmniejszenia liczby kalorii i wytworzenia ujemnego bilansu kalorycznego. Należy stopniowo korygować dotychczasowe nawyki żywieniowe, bo jeśli organizm nie otrzyma dostatecznej podaży kilokalorii, zacznie pobierać energię z innych źródeł. Drastyczne zmiany mogą doprowadzić do pogorszenia sylwetki oraz spowolnienia metabolizmu. Odpowiednia dieta nie oznacza całkowitej rezygnacji z tłuszczy, ponieważ nie powodują przybywania się na wadze. Poza tym są bardzo ważne dla gospodarki hormonalnej organizmu.

Dieta redukcyjna musi być bogata w białko, błonnik, witaminy i minerały. Jadłospis ustala dietetyk. Poznań – Rataje i Piątkowo to miejsca, gdzie działają poradnie dietetyczne, więc warto skorzystać z konsultacji. Doświadczony dietetyk dobierze składniki do preferencji żywieniowych, ale i stanu zdrowia pacjenta. Zmniejszanie masy ciała nie musi być „katorgą”, podobnie jak trening na redukcję. Należy pamiętać, że odchudzanie nie wymaga pośpiechu, a wręcz jest niewskazany, ponieważ organizm musi otrzymać potrzebną ilość składników odżywczych. Stosowane głodówki czy innych sposobów, których nie zna dietetyka kliniczna, może nawet wywołać choroby.

Konsultacja dietetyczna ­– gabinet dietetyczny

Przed konsultacją dietetyczną warto odwiedzić Centrum Medyczne i zrobić badania. Jest to konieczne, bo w przypadku schorzeń, takich jak np.: atopowe zapalenie skóry, choroba Hashimoto, cukrzyca, zespół jelita drażliwego, tarczyca, celiakia, alergia pokarmowa, przygotowywana jest specjalna dieta. Podczas pierwszej konsultacji dietetycznej przeprowadzany wywiad z pacjentem pozwala specjaliście poznać jego potrzeby i oczekiwania.

W czasie spotkania należy opisać swoje przyzwyczajenia żywieniowe i upodobania kulinarne. Przed wizytą warto zastanowić się nad ulubionymi produktami spożywczymi, które powinny znaleźć się w diecie. Te informacje są bardzo ważne, bo pozwolą dietetykowi lepiej przygotować odpowiedni jadłospis. Konsultacje dietetyczne wymagają szczerości, by proces odchudzania nie został przerwany i trwał jak najkrócej, przynosząc pozytywne rezultaty.