5/5 - (1 vote)

Wielkimi krokami zbliża się największe piłkarskie święto tego roku. Na organizowanych w Niemczech mistrzostwach Europy zmierzą się 24 najlepsze drużyny piłkarskie ze starego kontynentu. Choć przed rozpoczęciem imprezy szanse naszej reprezentacji nie są oceniane najlepiej, bo nawet nasz ulubiony bukmacher nie daje Orłom zbyt dużych szans, a w awans z grupy wierzą tylko najwierniejsi kibice, to jesteśmy pewni, że ta najważniejsza impreza piłkarska w Europie da nam wszystkim mnóstwo emocji i okazji do spędzenia wspólnie miłych chwil.

Zachęcamy więc, aby sportowe emocje związane zarówno z tymi mistrzostwami, jak i z każdym innym ważnym meczem przeżywać w towarzystwie znajomych, przyjaciół lub rodziny. Dobrym pomysłem jest chociażby zorganizowanie dnia meczowego, w którym zaprosisz do siebie innych fanów piłki i zwykłe oglądanie meczu z piwem w ręku zamienisz w pełnoprawną imprezę z przekąskami i drinkami. Emocje wynikające z meczu i spotkania ze znajomymi możesz dodatkowo podkręcić poprzez obstawianie wyniku meczu, który oglądacie. W naszej opinii najlepszym miejscem do zrobienia tego jest ten bukmacher, bo to właśnie z tego my korzystamy. W ten sposób zwykłe oglądanie sportu zamienisz w wydarzenie, które Ty i Twoi najbliżsi będziecie wspominać przez długi czas.

Doskonale rozumiemy, że w naszym kraju mecze piłkarskie ogląda się przy piwie i czipsach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przygotować nieco smaczniejsze i bardziej wartościowe przekąski, a zamiast piwa napić się czegoś nieco innego. Żeby pokazać Ci, że taki dzień meczowy można przygotować z klasą i dać Ci kilka inspiracji, przygotowaliśmy kilka drinków, które idealnie sprawdzą się na taką okazję.

Drinki

Przed wybraniem odpowiednich drinków na swoją meczową imprezę musisz wiedzieć, że nie każdy drink pasuje do każdej okazji. Jeśli więc mecz planujesz oglądać późnym wieczorem, to warto postawić na cięższe koktajle o większej zawartości alkoholu, takie jak whisky sour czy cuba libre. Jeśli jednak mecz jest rozgrywany w słoneczne popołudnie, to lepiej postawić na coś lżejszego, takiego jak mojito czy tequila sunrise. Pamiętaj też, aby swoje drinki opracować tak, aby pasowały do różnych gustów i aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Poniżej znajdziesz listę naszych propozycji.

Whisky sour

To klasyczny koktajl, którego ani dokładna data powstania, ani jej okoliczności nie są do końca znane. Drink ten powstał bowiem najprawdopodobniej z praktycznych powodów, a jego autorem jest jakiś anonimowy brytyjski żeglarz. Głównym założeniem tego koktajlu jest połączenie whisky z kwaśnym, cytrusowym smakiem. Wynika to z faktu, że zamiłowanie do alkoholu wśród żeglarzy było duże, a aby nie nabawić się szkorbutu, musieli oni przyjmować witaminę C. W tamtych czasach jej najbardziej praktycznym źródłem były cytrusy, takie jak cytryny. Marynarze dodawali więc soku cytrynowego do swojej whisky, do której następnie dodano jeszcze białko jajka i tak powstał jeden z najpopularniejszych do dzisiaj drinków.

Do przygotowania whisky sour potrzebne będą:

 • shaker,
 • sitko,
 • niska szklanka.

oraz

 • 60 ml dobrej jakości whisky,
 • 30 ml soku z cytryny,
 • 15 ml syropu cukrowego,
 • 2 łyżki białka jajka,
 • lód.

Przygotowanie whisky sour jest bardzo proste. Wystarczy do shakera wlać whisky, przecedzony sok z cytryny, syrop cukrowy i białko jajka. Następnie potrząsać nim energicznie przez 15-20 sekund aż do utworzenia piany. Następnie do shakera wrzuć lód, aby ochłodzić mieszkankę i potrząsaj nim przez kolejne 20 sekund. Przelej koktajl do niskiej szklanki. Drinka możesz ozdobić suszoną cytryną, zestem z cytryny lub podać go bez przystrajania.

Tequila sunrise

Ten klasyczny drink kojarzący się z latem powstał w Kaliforni w na początku lat 70. XX wieku i był rozwinięciem wersji z lat 30. XX wieku powstałej w Phoenix w Arizonie. Nazwa drinka odnosi się do jego wyglądu po przygotowaniu, który może przypominać zachód słońca. Drink swoją popularność zawdzięcza grupie the Rolling Stones i Mike’owi Jaggerowi, którzy na tyle go polubili, że nieoficjalną nazwą ich trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych stało się hasło „cocaine and tequila sunrise tour”.

Do przygotowania tequila sunrise potrzebne będą:

 • shaker,
 • łyżka barmańska,
 • wysoka szklanka.

oraz

 • 50 ml tequili,
 • 100 ml soku pomarańczowego,
 • 20 ml grenadyny,
 • lód.

Przygotowanie koktajlu tequila sunrise warto rozpocząć od wlania łyżeczki barmańskiej grenadyny do wysokiej szklanki. Następnie należy wlać do shakera tequilę, sok pomarańczowy oraz lód i potrząsać nim przez około 15-20 sekund. Tak przygotowaną mieszankę wystarczy wlać do przygotowanej wcześniej szklanki. Trzeba jednak uważać, aby mieszankę tequili i soku pomarańczowego wlewać delikatnie po ściance szklanki, aby grenadyna została na dnie, dzięki czemu utworzy się piękny efekt zachodzącego słońca.

Ważne uwagi

Musisz pamiętać, że szczególnie w przypadku początkujących domowych barmanów trudno jest opanować sytuację przy zbyt dużej ilości dostępnych drinków. Jeśli więc zdecydujesz się na zorganizowanie wieczoru meczowego z drinkami, to wybierz maksymalnie trzy, wśród których Twoi goście będą mogli wybierać. W przeciwnym wypadku zgubisz się w gąszczu różnych technik przygotowania, składów, proporcji i dodatków. Skup się na takich drinkach, które dobrze rozumiesz, znasz i lubisz.

Dzięki temu ich przygotowanie nie powinno Ci sprawić problemów, nawet jeśli w wyniku sportowych emocji zapanuje mały chaos, a Ty będziesz musiał skupić się na kilku rzeczach jednocześnie. Inną ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie. Zanim zacznie się mecz, przygotuj sobie wszystkie alkohole, soki i syropy tak, aby wiedzieć, że niczego nie brakuje. Z wyprzedzeniem potnij owoce, przygotuj ozdoby i inne rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas przygotowywania koktajlu. W ten sposób będziesz w stanie zarówno być świetnym gospodarzem dla swoich gości, jak i nie przegapić wydarzeń na boisku.